Cestovná postieľka je skvelý pomocník na dovolenky

Ak rodičia často cestujú na výlety, cestovná postieľka je investícia, ktorá sa určite oplatí.

Cestovná postieľka je skvelý pomocník pri cestovaní na dovolenku, či na návštevy s dieťaťom do rodín, kde lôžko pre bábätko chýba. Využiť sa tiež dá aj pri sťahovaní, no i v domácom prostredí, keď je potrebné postieľku premiestňovať z izby do izby.

Cestovná postieľka ako ohrádka pre vaše dieťa

V takom prípade je však potrebné vybrať kvalitný matrac vhodný na každodenné spanie. Mnohé cestovné postieľky plnia aj funkciu ohrádky. Dno postieľky však musí byť dostatočne silné. Cestovní postieľka je tak vhodná nie iba na spánok, ale aj na odpočinok.

Cestovnú postieľku ľahko a rýchlo sa poskladáte a má nízku hmotnosť. Cestovná postieľka do 25kg je celkom skladná a pohodlne sa zmestí do každého automobilu. Vhodná je pre deti vo veku do troch rokoch.

V súčasnosti je na trhu široký výber. Rozdiely sú v doplnkoch a dizajne. Cenové rozpätie cestovných postieľok sa zvyčajne pohybuje od 50 do 200 eur. Je to však investícia na niekoľko rokov.

Pri výbere vhodnej cestovnej postieľky by sa rodičia mali poradiť s predajcom. Dôležité je vedieť, ako sa skladá a vkladá do transportného púzdra. 

Výber matraca

Pozor si treba dať aj pri výbere matraca. Práve matrac býva slabým miestom inak skvelých detských postieľok. Musí poskytnúť dobrú oporu tela, mal by byť z prírodných materiálov, vzdušný a mal byť dobre odvádzať vlhkosť. Ináč sa vaše bábätko môže často budiť a maminka bude potrebovať zásobu kozmetiky, aby jej pleť na druhý deň vyzerala sviežo.

Na trhu sú matrace napríklad z kokosových vlákien a PUR peny. Kokosové vlákna sa vyznačujú vysokou elasticitou, sú odolné voči baktériám aj vlhkosti. V ponuke sú matrace aj z bio peny. Neobsahujú alergény a netvoria sa na nich plesne a neusadzujú roztoče.

Dôležité je vetranie matracov, aby sa dal ľahko vyčistiť a mal snímateľný poťah. Látkové poťahy matraca sa dajú vyprať aj pračke. Nie však všetky. Niektoré je potrebné odniesť do čistiarne. Pri kúpe postieľky z druhej ruky sa oplatí investovať aspoň do matraca.

Na čo si dať ešte pozor?

Viaceré postieľky majú možnosť nastaviť výšku a k malému bábätku nie je potrebné sa skláňať. Na trhu sú aj postieľky s prebaľovacím pultom.

Pre pokojný spánok sú vhodné jemné a tlmené farby. Tmavšie odtiene sú nenáročné na údržbu

Postieľky mávajú aj vonkajšie tienidlá, ktoré sa môžu na sieťovinu stiahnuť a dieťa má tak v postieľke väčšiu tmu a ľahšie zaspí.

Sieťky na bokoch zabezpečujú dobrú vzdušnosť. Pre ľahšie zaspávanie sú vhodnejšie tmavšej farby. Vďaka sieťke bude vaše dieťa v bezpečí a nehrozí mu ani, že sa obúcha o drevené tyčky ako pri klasickej postieľke.

Súčasťou postieľky bývajú aj kolieska a cestovná postieľka sa tak dá ľahšie premiestniť. Dôležité však je, aby koliečka mali aj poistku na zablokovanie pohybu.

Odkladacie priehradky na drobnosti z vonkajšej strany a úložný priestor na perinky sú bonusom. 

Postieľka by mala mať zaoblený rám a hrany, aby sa dieťa neporanilo.

Konštrukcia cestovnej postieľky by mala byť odolná, aby bola bezpečná pre väčšie deti, ktoré sa o ňu opierajú. Konštrukcia každej postieľky je potiahnutá textíliou.

Pri výbere treba dbať aj na to, aby sa cestovná postieľka dala ľahko umyť a čistiť. Podstatné je označenie postieľky. Kvalitnú a bezpečnú cestovnú postieľku možno nájsť pod označením EN 716, ktorým výrobca deklaruje, že výrobok vyhovuje všetkým európskym požiadaviek.

Od radiátora radšej ďalej

Cestovná postieľka nesmie byť umiestnená v blízkosti radiátora, krbu, či sporáku. Do postieľky nepatria veci, ktoré by mohli slúžiť ako schodík, ani veci, ktoré by bábätko mohlo vdýchnuť, či prehltnúť.
Za spoluprácu pri príprave článku ďakujeme spoločnosti Slovlenka, ktorá prevádzkuje eshop pre deti.

Tags :

About the Author

ipoprad