Radiátory

Kryt na radiátor – myslite aj na detaily

Pri rekonštrukcii bytu sa často snažíme, aby na výslednom dojme nebola ani jedna chybička. Interiéroví dizajnéri však najmä u starších nehnuteľností často bojujú s niekoľkými prvkami interiérov, ku ktorým patria okrem iného aj radiátory.

Rekonštrukcia jednoducho často nejde alebo ani nemôže ísť do takých detailov, akým je napríklad podlahové kúrenie. To problém so zle ladiacimi radiátormi rieši pomerne radikálne. Lenže čo ak sa radiátorov zbaviť nechcete alebo nemôžete? Potom pomôžu už len dve veci – jedna drahšia a jedna lacnejšia.

Tou drahšou je kúpa dizajnových radiátorov, ktorá sa však môže pre celý byt vyšplhať aj na tisícky eur. Tou lacnejšou potom zakúpenie krytov na radiátory. Tých v dnešnej dobe zoženiete prakticky nepreberné množstvo.

Vyrábajú sa z rôznych materiálov – najčastejšie z dreva, kovu alebo kombinácie dreva a kovu.

Kryt na radiátor a jeho funkcie

Materiál použitý na kryt na radiátor môže byť buď kov, masívne drevo, preglejku či podobné materiály. Každopádne výsledný produkt spĺňa v rámci domácnosti hneď niekoľko funkcií.

Po prvé zakrýva radiátor, ktorý nemusí úplne ladiť so zvyškom interiéru. Po druhé ide o bezpečnostné riešenie v rodinách, ktoré majú malé deti.

Po tretie radiátory šetria energiu, respektíve sú energeticky efektívne. Skutočne, akumulované teplo v kryte radiátora sa za predpokladu, že sú prieduchy dostatočne priepustné a v kryte rovnomerne rozprestreté, teplo sa šíri interiérom rovnomernejšie, čo zlepšuje teplotný komfort.

Je však treba mať dobrú izoláciu múrov, lebo pri horšej izolácii vám zase viac tepla utečie von do okolia.

No a v neposlednom rade ide samozrejme o dizajnový doplnok, ktorý môžete krásne prispôsobiť ostatnému nábytku v miestnosti.

Teda minimálne oveľa viac než v prípade pôvodného radiátoru. Na povrchu krytu na radiátor sa tiež väčšinou nachádza odkladacia plocha, ktorú môžete využiť napríklad na kvety alebo pre iné dizajnové prvky interiéru.

Pozor na prieduchy v kryte radiátora

Aby bol kryt na radiátor bezpečný pre vaše deti, mal by byť vybavený prieduchmi, ktoré nebudú ani príliš veľké, ani príliš malé. Príliš malé preto, aby sa teplo malo kade šíriť smerom do miestnosti. No a zvyšok prispôsobte v súlade so sedliackym rozumom.

Pozor na diery, ktoré sú také akurát na detský prštek. Mohlo by sa totiž stať, že by tam vášmu drobčekovi uviazol a v horšom prípade sa trebárs aj zlomil.

Ak volíte verziu s väčšími prieduchmi (napríklad doska-medzera-doska), dbajte na to, aby sa do medzery nevošla detská hlavička. Pozor si dávajte najmä vtedy, ak sa rozhodnete si kryt na radiátor vyrobiť svojpomocne.

Ako to šlo s krytmi na radiátory

Prvé kryty na radiátory sa začali vyvíjať pravdepodobne súbežne s rozvojom ústredného kúrenia na počiatku 20. storočia. Vtedy ešte ľudia mali viac citu pre estetiku, a to aj v prípade interiérov. Skoro si začali všímať, že sa im industriálne vyzerajúce radiátory často nehodia do konceptu miestnosti, a tak postupne vyvinuli kryty na radiátory, ktoré sa s nábytkom dali zladiť oveľa lepšie.

Postupom času sa kryty radiátorov stali pomerne bežnou súčasťou domácností. Obľúbené boli – najmä v hoteloch či reštauráciách – aj v krajinách bývalého socialistického bloku, lenže tým sa nám možno trochu sprofanovali, aj keď nešlo o úplne nevzhľadnú záležitosť.

V dnešnej dobe si však môžete vyberať z viacerých možností. Čo znamená, že máte väčšiu pravdepodobnosť, že sa aj sériová výroba môže trafiť do vášho vkusu a hlavne veľkosti vašich radiátorov.

Vyskúšať môžete napríklad aj ponuku e-shopu denny.sk, ktorá je skutočne široká. A ak náhodou na nič konkrétne pre seba nenarazíte, môžete sa pozrieť po ručnom náradí, vyhrnúť rukávy a svoj vysnívaný kryt na radiátor si vyrobiť sami.

Viac informácii o krytoch na radiátory, ďalšie užitočné články, odporúčania, kvalitné výrobky a odborné poradenstvo nájdete na stránke denny.sk.

About the Author

ipoprad