Váženie digitálnymi váhami

Osobné váhy s Bluetooth konektivitou zmerajú nielen hmotnosť

Máte doma osobnú váhu, čo „len“ váži? Potom vás možno prekvapí, že dnešné digitálne osobné váhy toho ponúkajú oveľa viac. Okrem moderného dizajnu totiž prinášajú funkcie, ktoré by sme si u nich ešte pomerne nedávno nedokázali ani predstaviť.

Váha, ktorá je schopná zistiť iba hmotnosť, vám možno vyhovuje, ale predsa len môže stáť za to pozrieť sa na najnovšie špeciality, ktoré nám výrobcovia váh nachystali. Okrem bežných osobných váh dnes totiž môžete kúpiť aj analytické alebo tiež tzv. fitness váhy, ktoré dokážu takmer zázraky.

Analýzou slabých elektrických impulzov dokáže digitálna váha zistiť napríklad množstvo vody a tuku v tele alebo podiel svalov a to všetko porovnať s normatívnymi dátami pre vašu telesnú konštitúciu, vek a pohlavie.

K ďalším merateľným údajom patria body mass index (BMI), množstvo minerálov v kostiach a tiež záležitosti ako bazálny či aktívny metabolický výdaj.

Na vlnu analytických váh s pripojením na Bluetooth naskočili už viacerí výrobcovia vrátane nemeckého Beureru či čínského Xiaomi. Práve o ich konkrétnych modeloch si ďalej povieme niečo viac.

Obe spomenuté zariadenia, ktoré si môžete kúpiť v internetovom obchode digitalne-vahy.sk, je možné spárovať s chytrým telefónom prostredníctvom príslušnej mobilnej aplikácie, ktorú si používatelia oboch modelov môžu bezplatne stiahnuť.

Analytické osobné váhy Beurer BF850

Prvým na rade je nemecký Beurer, ktorý vyrába viaceré medicínske zariadenia vrátane meračov krvného tlaku či pulzných oxymetrov. Jeho dizajnová váha Beurer BF850 je dostupná v bielom a čiernom prevedení s váživosťou do 180 kg a presnosťou na 100 gramov. Svoje vlastné profily v nej môže mať uložené až osem používateľov.

Váha sama vás pri prvom použití vyzve, aby ste si stiahli spomenutú aplikáciu, ktorá v tomto prípade nesie názov HealthManager.

V aplikácii je potom treba sa zaregistrovať. Trochu nevýhoda pre tých, ktorí nechcú alebo nemôžu využívať smartfón a radi by svoju analytickú váhu mali v tzv. „off-line“ móde a využívali iba jej základné funkcie.

Pri registrácii zadáte do aplikácie svoje meno, telesnú výšku, dátum narodenia či stupeň dennej aktivity na stupnici od 1 do 5. Po spárovaní oboch zariadení sa postavíte na váhu bosými nohami a čakáte na výsledky.

Samotná diagnostika trvá cca pol minúty. Na základe merania potom získate všetky dôležité informácie vrátane grafického znázornenia toho, ktoré z údajov sú v norme a ktoré sú naopak nad alebo pod limitom. V aplikácii si môžete nastaviť aj svoje ciele, napríklad cieľovú hmotnosť, ak chcete schudnúť alebo naopak pribrať.

Analytické osobné váhy Xiaomi Mi Body Composition 2

Druhá z váh má opäť dielik na hodnote 100 gramov, no váživosť je o niečo nižšia, konkrétne 150 kg. Výhodou je však pamäť na celkovo 16 používateľov. Okrem funkcií zhodných s váhou od Beureru dokáže Xiaomi Mi Body Composition 2 zmerať aj vašu rovnováhu.

Aj v tomto prípade si však pre správne fungovanie váhy musíte nainštalovať aplikáciu, ktorá sa volá Mi Fit a slúži pre celé portfólio fitness zariadení od Xiaomi. Aj u Xiaomi pri registrácii do aplikácie zadávate svoje osobné údaje a s mobilným telefónom svoju váhu spárujete cez Bluetooth.

Ako vidieť, aj osobné váhy sa vyvíjajú a technológie sa posúvajú dopredu. Je to aj z toho dôvodu, že si ľudia viac uvedomujú stav svojho tela a chcú s ním niečo robiť. A výrobcovia fitness zariadení sa tomuto trendu len prispôsobujú.

About the Author

ipoprad